Milada Gajdová

violoncello


MILADA GAJDOVÁ


původem z Prahy, hraje na violoncello od svých sedmi let. Konzervatoř v Praze studovala ve třídě prof. Viktora Moučky ( 1989-1996). Pod jeho vedením také absolvovala své první krůčky na významných pódiích; například v Dvořákově síni Rudolfina a v nahrávacím studiu Českého rozhlasu ( P. A. Loccatelli - Sonáta D - dur). Ve studiích pokračovala na Hudební fakultě Akademie Múzických Umění u prof. Jana Páleníčka, kterou absolvovala provedením Elgarova Koncertu e - moll se Severočeskou filharmonií Teplice.

V letech 1998/1999 studovala v Paříži na Conservatoire Superieur u prof. Jean Marie Gamarda a Raffeala Perrauda. Současně zdokonalovala své umění na mistrovských kurzech nejen sólové, ale i komorní hry u violoncellistů takových jmen, jako např. Mstislav Rostropovič (Evian/ Francie - 1995), Mark Drobinsky (Biel/Švýcarsko-1995), David Sella ( Tel Aviv/Izrael - 1998), František Smetana (Bechyně - 1995 -97), Bohuslav Pavlas (Praha 1995-98), Evžen Rattay (Bechyně 1990-1997), Maurice Bourgue, Ida Lewi (Brandýs nad Labem- 1996-97).

S úspěchem reprezentovala Českou republiku na Mezinárodní hudební soutěži Pražského Jara ( semifinále).

Jako sólistka vystupovala s Jihočeskou filharmonií v Praze a Českých Budějovicích ( J. Haydn - Koncert C- dur), s Příbramskou filharmonií ( A: Vivaldi - Koncert pro dvě violoncella), Jako koncertní mistr a sólo violoncellistka působila v letech 2004-2006 v České komorní filharmonii.

Na repertoáru Milady Gajdové nalezneme hudbu všech slohových období od raného baroka po hudbu současnou. Obsahuje stěžejní violoncellové koncerty, skladby pro sólové violoncello a komorní díla pro violoncello a klavír. Violoncellistka stále svůj repertoár s potěšením rozšiřuje.

Od roku 2003 se věnuje soudobé hudbě v souboru MoEns, se kterým vystupovala po celé Evropě ( Německo, Francie, Anglie) a Kanadě. Premiérovala a pro Český rozhlas a Českou televizi natočila mnoho děl žijících autorů, například Marka Kopelenta, Pavla Zemka, Martina Marka.

Je zakládající členkou Rubin Quartetu, spolupracuje s několika komorními orchestry (Talichův komorní orchestr, Pražský Komorní Orchestr)

V současné době kromě své koncertní činnosti předává své zkušenosti jako vyhledávaný pedagog umělecké školy i soukromý učitel.

Milada Gajdová hraje na unikátní francouzský nástroj signovaný N. Lupot Luthier du Roi et de l'Ecole Royale de Musique, Paris 1819